Objawy - cukrzyca

Cukrzyca

objawy.org.pl
cukrzyca - artykuł archiwalnycukrzyca to jedna z bardziej podstępnych chorób. O tym, że na nią cierpimy dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy jej stadium jest już zaawansowane i pojawiają się groźne powikłania. Nieleczona może powodować rozwój miażdżycy, niedokrwienie i zawał serca, udar mózgu, uszkodzenie siatkówki skutkujące ślepotą, owrzodzenia, trudno gojące się rany itd.
Według statystyk cierpi na nią ponad 2,5 miliona Polaków. Jest to jednak tylko liczba osób, które są świadome choroby, natomiast prawie tyle samo populacji polskiej żyje z cukrzycą zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Zaskakującym jest fakt, iż cukrzyca jest trzecim w kolejności, zaraz za rakiem i chorobami serca, powodem zgonów w Polsce.

Cukrzyca jest chorobą, która, w dużym uproszczeniu, jest efektem niedoboru w organizmie insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę. Insulina ma znaczący wpływ na to, jak przebiegają procesy przemiany materii zachodzące u człowieka, ponieważ bierze udział w ich regulacji. W związku z brakiem tego ważnego hormonu w organizmie dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi (hiperglikemii).

Typy cykrzycy


Wyróżnić można cztery typy cukrzycy, spośród których najczęściej występującą jest cukrzyca typu 2. Nie można jednak zapomnieć o istnieniu pozostałych trzech odmian, czyli cukrzycy typu 1, cukrzycy ciężarnych oraz cukrzycy wtórnej.
Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się tym, że organizm produkuje spore ilości insuliny, jednak nie jest ona w stanie zamienić cukru na energię. Cukrzyca typu 2 dotyczy przede wszystkim osób, które przekroczyły czterdziesty rok życia, ale choruje na nią także coraz więcej dzieci. Ma to powiązanie z faktem, iż następuje przejęcie zachodniego stylu życia razem z jego wadami jakimi są niewątpliwie nadmierne spożywanie fast foodów i brak aktywności fizycznej. Taki tryb życia prowadzi do nadwagi, a nawet wręcz otyłości, co zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę.
cukrzyca typu 1 występuje głównie u dzieci i młodzieży, jest spowodowana, odwrotnie niż w przypadku cukrzycy typu 2, zbyt małą produkcją insuliny przez organizm bądź zupełnym brakiem tego hormonu. Podatność na obie te odmiany cukrzycy jest dziedziczna.
Rodzaj cukrzycy, która pojawia się u ciężarnych trwa do momentu urodzenia dziecka i jest zazwyczaj spowodowana przez zmiany fizjologiczne pojawiające się podczas okresu ciąży. U 1/3 do 1/2 ciężarnych, które przebyły ją podczas ciąży z czasem rozwija się też cukrzyca typu 2.

Na cukrzycę wtórną można zachorować np. po stosowaniu niektórych leków w schorzeniach układu krążenia lub poprzez niedostateczne czy wadliwe odżywianie się (przypadki występowania tego typu cukrzycy najczęściej w Azji, Afryce – krajach słabo rozwiniętych).

 

Leczenie


Jak możemy rozpoznać, że chorujemy na cukrzycę? Przede wszystkim należy sprawdzać poziom cukru we krwi. Odpowiedni jego poziom wynosi od 60 – 100 mg/dl. Jeśli okaże się on za wysoki oznacza to, że jesteśmy zagrożeni cukrzycą bądź już na nią chorujemy. Powinno zaniepokoić nas również wzmożone pragnienie, suchość w ustach czy też wstawanie w nocy, by oddać mocz. Poza tym należy sprawdzić czy wszystko jest w porządku, gdy czujemy się często senni, ogólnie osłabieni czy też zauważamy znaczny spadek wagi ciała przy niezmienionej diecie i trybie życia. Symptomami cukrzycy mogą być też zaburzenia ostrości widzenia, świąd skóry, a także częste infekcje grzybicze okolic narządów płciowych.

Gdy zauważymy u siebie takie oznaki powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wyśle nas na odpowiednie badania. Najczęstszą i najlepszą metodą leczenia cukrzycy jest tzw. intensywna insulinoterapia. Jednak w cukrzycy typu 2 nie od razu jest wymagane leczenie tym sposobem. Podstawą terapii, zwłaszcza w początkowych fazach choroby, jest zbilansowany jadłospis oraz leki. Umożliwia to zapobieganie gwałtownym skokom glukozy po posiłku. Dużą rolę przywiązuje się do ryzyka powikłań, jakie występuje w przypadku chorowania na cukrzycę typu 2 i w związku z tym istnieje konieczność bardzo ścisłej kontroli ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu we krwi. Jeżeli jednak choroba jest już w zaawansowanym stadium metoda insulinoterapii lepiej się sprawdza, a już na pewno jest zdecydowanie najlepszą metodą leczenia cukrzycy typu 1. Jej istotą jest bowiem takie zbalansowanie dawki insuliny, aby poziom cukru był właściwy. Uzyskuje się to poprzez wstrzykiwanie insuliny kilka razy na dobę.

Z cukrzycą można żyć zupełnie normalnie, pod warunkiem, że będzie się stosowało do zaleceń lekarza.

 

profilaktyka


Co jednak zrobić, aby nie mieć okazji poznać cukrzycy „na własnej skórze’? W profilaktyce, mającej na celu uniknięcie cukrzycy, należy zacząć od zmiany siedzącego trybu życia na bardziej aktywny z włączeniem dużej dawki ruchu. Zalecane jest odstawienie co pewien czas samochodu do garażu czy na parking i wybranie się na spacer lub wycieczkę rowerową. Kolejnym krokiem jest ustalenie nowej diety, której głównym założeniem ma być „jeść mniej, ale zdrowiej”. Co to znaczy zdrowiej? Ograniczyć tłuste potrawy, wpisać na stałe do jadłospisu warzywa i owoce, pić więcej wody mineralnej i świeżo wyciskanych soków zamiast słodkich napojów czy też kawy lub herbaty. Ponadto spożywać więcej błonnika oraz produktów pełnoziarnistych. Warto także rzucić palenie.


Pozostałe tematy: